شیخ روح الله شفیعیان
یادداشت‌های روزانه
حجة‌الاسلام روح الله شفیعیان

اسلام آمریکایی

اسلام آمریکایی

در فضای مجازی در کانالی به نام اسلامولوژی، معرفی اسلام راستین: (IsLamology) عکس بالا ارائه شده و زیر آن آمده است:

ما به این میگیم اسلام آمریکایی

نماز جماعت به امامت زن و مختلط

هر چه در این تصویر نگریستم تنها عده‌ای را دیدم که در دل تمدن غرب، دین را رها نکرده و عاشقانه با خدا راز و نیاز می‌کنند البته از آنجا که با احکام نماز آشنایی کافی ندارند از دو جهت نمازشان کامل نیست : «نماز جماعت به امامت زن و مختلط»

اما چند سؤال:

  • ۱. اگر کسی عبادتش را به صورت صحیح انجام ندهد آیا باید وی را مسخره کرد؟ آیا باید به وی برچسب آمریکایی بزنیم؟
  • ۲. آیا این برخورد مطابق با سیرۀ رسول خدا و اهل بیت خواهد بود؟ آیا این همان «اسلام راستین!» است؟
  • ۳. اگر با این فرد چنین برخوردی نماییم، عکس العمل او چه خواهد بود؟ اگر بگوید «اگر دین این است که تو می‌گویی...» مقصر کیست؟
  • ۴. راستی اینکه او «با احکام نماز آشنایی کافی ندارند» تقصیر کیست؟ آیا مبلّغان «اسلام راستین!» کم‌کاری نکرده‌اند؟

از این حرفها بگذریم

نکته مهمتری که در این پیام دیده می‌شود اسلام سکولار است که چیزی فراتر از یک پیام تلگرامی است؛ بارها در این رابطه نوشته‌ام که تک‌تک سلول‌های مسئولین فرهنگی و حتی بسیاری از روحانیون و مبلغان دین را اسلام سکولار پر کرده‌است!!

بیایید با هم مقایسه کنیم

گزینه اول: کشوری داریم که

  • به نام بانکداری اسلامی بالاتر از تمام اتحادیه اروپا و امریکای شمالی از مردم «سود» می‌گیرند!!
  • یازده میلیون جوانِ در سن ازدواج از تشکیل خانواده که واجبترینِ واجبات الهی است محروم هستند!!
  • هشت هزار میلیارد تومان اختلاس می‌شود و رئیس جمهورِ عمامه به سر می‌گوید: «نگویید اختلاس بگویید معوّقات بانکی»!!
  • در پایتخت تعداد پورشه‌های هفتصد میلیونی چهاررقمی است و در حاشیه آن مردم در گورها می‌خوابند!!
  • ...

گزینه دوم: در آن سوی دنیا ـ در اوج فساد و تباهی ـ عده‌ای به نماز ایستاده‌اند ولی از سر ناآشنایی دو سه تا از واجبات نماز را انجام نمی‌دهند.

به نظر شما کدام یک به «اسلام راستین» نزدیک‌تر است؟

فعلا موضوع سخن حقیر وضعیت آشفته اقتصادی کشور نیست، بی‌عدالتی گسترده و شکاف طبقاتی نیست، بانکداری سراسر ربا و وزارت اقتصاد سرتاپا لیبرال نیست، کرسنت و قرادادهای بدتر از ترکمن‌چای و گلستان نیست.

سخن من با آنان است که این همه فاصله با اسلام را نمی‌بینند و در برابرش خاموشند اما امام جماعت شدن زن را در آن سوی کره ارض مصداق اسلام آمریکایی می‌دانند!!

اصلاً اصطلاح اسلام آمریکایی را مرحوم رهبر فقید انقلاب دقیقا برای کسانی به کار می‌بردند که تنها دغدغه‌شان مناسک فردی و پوسته ظاهری دین بود و ابدا به مسایل اجتماعی کاری نداشتند و این همان چیزی است که امروزه آن را اسلام سکولار می‌خوانند.

ایشان در پیامی به مناسبت انتخابات مجلس خطاب به مردم شریف ایران می‌نویسند(صحيفه امام، ج‌۲۱، ص: ۱۱):

مردم شجاع ايران با دقت تمام به نمايندگانى رأى دهند كه متعبد به اسلام و وفادار به مردم باشند و در خدمت به آنان احساس مسئوليت كنند، و طعم تلخ فقر را چشيده باشند، و در قول و عمل مدافع اسلام پابرهنگان زمين، اسلام مستضعفين، اسلام رنجديدگان تاريخ، اسلام عارفان مبارزه جو، اسلام پاك طينتان عارف، و در يك كلمه، مدافع اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه عليه و آله و سلم- باشند. و افرادى را كه طرفدار اسلام سرمايه دارى، اسلام مستكبرين، اسلام مرفهين بی‌درد، اسلام منافقين، اسلام راحت طلبان، اسلام فرصت طلبان، و در يك كلمه، اسلام امريكايى هستند طرد نموده و به مردم معرفى نمايند.

واقعاً «اسلام سرمايه دارى، اسلام مستكبرين، اسلام مرفهين بی‌درد، اسلام منافقين، اسلام راحت طلبان، اسلام فرصت طلبان» اسلام آنان است که نماز را به امامت زن می‌خوانند یا اسلام وزیر هزار میلیاردی کابینه ؟!

دیدگاه‌ها
ارسال دیدگاه
درحال ارسال دیدگاه ...