شیخ روح الله شفیعیان
یادداشت‌های روزانه
حجة‌الاسلام روح الله شفیعیان

قهر استاد

قهر استاد

آیة الله حاج سید محمد صادق حسینی طهرانی مدظله در جلد اول کتاب شریف «نور مجرد» ص ۶۵۹ از قول آیت‌ الحق و الیقین حاج شیخ جواد أنصارى همدانى رحمة‌الله‌علیه آورده‌اند:

«مَثَل سالک مثل تخم‌مرغ است! تخم‌مرغ را تا قبل از اینکه مرغ آن را زیر پر و بال خود بگیرد مى‌شود خورد. أمّا همین‌که مرغ مادر روى آن خوابید باید دوران تکامل خود را گذرانده تا جوجه‌اى کامل بیرون بیاید، و إلّاآن تخم‌مرغ فاسد مى‌شود؛ نه به کمال خود رسیده و نه دیگر آن فایده أوّلى را دارد و نه مى‌توان آن را دوباره زیر مرغ نهاد و در صورت شکسته‌شدن نیز بوى تعفّن آن فضاى أطراف را مى‌گیرد.

مَثَل سالک هم اینچنین‌است، تا قبل از سلوک، انسانى عادى است که میتواند با قرار گرفتن در تحت تربیت استاد استعدادها و قابلیت‌هاى خود را به فعلیت رسانده و با اطاعت تامّ از استاد به حرم أمن الهى داخل شود، و اگر در دامان تربیت استاد قرار گرفت باید دوران رشد و تربیت او، تمام و کمال سپرى شود. ولى چنانچه قهر استاد او را گرفت و طرد شد، یا بر أثر متابعت نفس در برابر ریاضت‌ها و مجاهدتهایى که استاد به او مى‌دهد، استقامت نورزیده و وارد ظلمات شود و از راه سلوک خارج گردد، نفس این سالک فاسد می‌گردد. بعضى از اینها که سالکان راه‌رفته بوده ولى در آزمون‌هاى نهایى مردود شده‌اند، به‌قدرى مکدّر و در ظلمات منغمر مى‌شوند که ظلمت و تاریکى آنها انسان را به هول مى‌اندازد. و اینها چون به پیچ و خم سلوک آشنا هستند حتّى سالکان متوسّط را فریب داده و در چنگال خود اسیر مى‌کنند.

دیدگاه‌ها
ارسال دیدگاه
درحال ارسال دیدگاه ...