شیخ روح الله شفیعیان
یادداشت‌های روزانه
حجة‌الاسلام روح الله شفیعیان

چگونه عمامه‌های انگلیسی متولد شدند؟

چگونه عمامه‌های انگلیسی متولد شدند؟

پس از تلاش‌های پیگیر مرحوم آخوند ملا حسینقلی همدانی و شاگردان ایشان حوزه علمیه نجف تبدیل به حوزه‌ای توحیدی و عرفانی گشت. تا آنجا که مرحوم آیت‌الله بهجت دربارۀ آن دوران می‌فرمودند:

در گذشته هر طلبه‌ای در نجف اشرف كه «طیّ الارض» نداشت بین طلاب ديگر انگشت نما بود. یعنی اين گونه امور خارق العاده بایستی برای طلبه و علما، عادی و طبیعی باشد.

اما متأسفانه با روی کار آمدن مرحوم آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی و مبارزه پیگیر ایشان با عرفان و به ویژه آیةالحق سید علی آقای قاضی کم‌کم عرفان از حوزه ها رخت بربست کار به جایی رسید که مرحوم آیة الله سید عبد الکریم کشمیری قدس سره در وصف حوزه نجف در‌ دوران تحصیلشان می‌فرمایند:

آنقدر جو حوزه علمیه نجف نسبت به اخلاقیون تند بود که اگر در مدرسه مثلاً کتاب معراج السعاده را کسی داشت مورد تنفر قرار می‌گرفت.

یکی از اساتید بنده می‌گفت: من مرحوم سید علی آقا قاضی را دوست می دارم، و پول برای فاتحه او می دهم ولی خودم ( از ترس علمای ظاهر) شرکت نمی‌کنم!! (صحبت جانان، ص ۱۵۸ )

دقت کنید معراج السعادة از کتب معروف اخلاقی است و اصلا کتاب عرفانی نیست بلکه صرفاً برخی از حالات عرفانی چون فناء و بقاء را شرح داده است لذا کمی شائبه عرفانی دارد.

وقتی حوزۀ علمیه از بوی عرفان هم متنفر یاشد، تهذیب نفس و خودسازی بی‌معنا شده و از میان قلبهای خالی از معنویت، عمامه‌های انگلیسی متولد می‌شوند.

دیدگاه‌ها
ارسال دیدگاه
درحال ارسال دیدگاه ...
......
۲۵ فروردین ۱۳۹۷
وقتی تو شیخ شدی و عمامه گذاشتی سرت عمامه انگلیسی متولد شد