شیخ روح الله شفیعیان
یادداشت‌های روزانه
حجة‌الاسلام روح الله شفیعیان

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

حوزه علمیه سکولار

به تازگی با حجة‌الاسلام علی کشوری دبیر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آشنا شده‌ام. بسیاری از مقالات و سخنرانی‌های ایشان را در پایگاه نقشه راه و سایر پایگاههای اینترنتی مطالعه نموده‌ام.

طلاب حوزه‌های علمیه را دعوت می‌کنم به پی‌گیری جدّی بحث الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و لا اقل مطالعه دقیق فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه که به نوعی نقشه راهی است برای فقه سیاسی اجتماعی.

همچنین به تمامی سرورانی که می‌خواهند با نگاههای کلان دین دربارۀ اداره و پیشرفت جامعه آشنایی پیدا کنند و یا همچنین در پی شناخت مفاهیمی مثل عدالت اجتماعی و نسبت آن با توسعه لیبرال هستند اکیداً توصیه می‌کنم با آثار این بزرگوار انس بگیرند.

برخی از نکاتی که از فرمایشات ایشان برداشت کرده‌ام چنین است:

  • اسلام به طور کامل ظرفیت ارائه الگوهای کلان برای مدیریت و راهبری جامعه را دارد.
  • حوزه‌های علمیه می‌توانند بلکه باید چنین ظرفیتی را به فعلیت برسانند.
  • الگوهایی که هم‌اکنون در جامعه ما اجرا می‌شوند بر اساس مدل‌های توسعه غربی بنا شده‌ و با اسلام تنافی ریشه‌ای دارند لذا اگر حوزه‌های علمیه به وظیفه خود عمل نکنند و مدل‌های توسعه غربی هر روز در جامعه بیشتر ریشه دوانند، دایما شاهد افزایش شکاف بین حوزه علمیه و جامعه خواهیم بود.
  • حاصل روند موجود انزوای حوزه‌های علمیه است و وقتی که حوزه علمیه نتواند با جامعه ارتباط برقرار کرده و دردی از درهای آن را دوا کند جدای از احساس بی‌هویتی و سرخوردگی طلاب جوان، ناخودآگاه هر روز بیشتر در فقه فردی فرو می‌رود و میادین بسیار وسیع و مهمتر فقه سیاسی اجتماعی را به دانش‌آموختگان غربی واگذار می‌کند و این یعنی سکولاریسم پنهان که بلای جان حوزه‌های علمیه است.