شیخ روح الله شفیعیان
یادداشت‌های روزانه
حجة‌الاسلام روح الله شفیعیان

علامه طباطبایی

اما خودش از درون مغلوب شد!

دانشجوی مسلمان، دانشگاه را فتح کرد، لانه‌ی جاسوسی را فتح کرد امّا خودش از درون مغلوب شد! چرا؟ برای خاطر اینکه دچار ضعف تحلیل و ضعف محتوا بود؛ هیجانات بود، خیلی هم تند منتها آن ذهنیّت، از محتوای لازم خالی بود [لذا] در یک نقطه‌ی حسّاسی ضربه خورد.

تانک‌های صدام

صدام ... با اينكه ظالم است و ستمكار است ولى معذلك اين خطرناكتر است يا آنكه از اوّل عمر ريشى گذاشته و پشمى و عمّامه‌اى و قبائى و ردائى و رفته در سردابهاى نمور نجف، براى اينكه رئيس بشوم، نه براى اينكه من خدمتى به دين كنم.

کنیز مطبخی

نکته جالب اینکه اگر زن از اهل کتاب نبود، حق ورود به غرفة النوم (اتاق خواب) را نداشت و صرفاً کنیز مطبخی (کارگر آشپزخانه) بود.

مسلمانان صدر اسلام زرتشتیان را اهل کتاب نمی‌دانستند گرچه اکثر علمای معاصر شیعه ایشان را اهل کتاب یا ملحق به اهل کتاب می‌دانند.

آن یک ساعت تبدیل به بیست و چهار ساعت شد

علامه طباطبائی دربارۀ پدر بزرگوار آيت عظماى حق‌ حاج میرزا علی آقای قاضی ـ خداوند رحمت خاصش را نصیب آنها بگرداند ـ‌ می‌فرمایند:

حاج میرزا حسین قاضی از شاگردان مرحوم میرزای شیرازی بود و چون از نزد میرزا خواست خداحافظی کند و به تبریز برود مرحوم میرزا به او گفت: «حالا که می‌روی شب و روز یک ساعت به خود بپرداز»

بعد از چندی که مرحوم میرزا از دیگران دربارۀ مرحوم حاج میرزا حسین قاضی حال پرسید، در جواب گفتند: «آقا آن یک ساعت تبدیل به بیست و چهار ساعت شده» که همواره در مراقبت و حضور و عزلت بود. اما عزلتی که:

هرگز میان حاضر و غائب شنیده‌ایمن در میان جمع دلم جای دیگر است

در آسمان معرفت، ص ۲۷