شیخ روح الله شفیعیان
یادداشت‌های روزانه
حجة‌الاسلام روح الله شفیعیان

ملا هادی سبزواری

چند نکته درباره حاج ملاهادی سبزواری

چندی قبل که به زیارت مزار عارف نامی ابوسعید ابوالخیر رفته بودم ندانم چه شد که دستی از غیب مرا به سبزوار و زیارت مزار حاج ملاهادی حکیم کشاند. مزار وی را بس نورانی و مملو از عشق خدا یافتم.

بر آن شدم تا تحقیق کنم که ایشان از نظر مقام عرفانی در چه سطح و درجه‌ای بوده‌است؛ گزاره‌های ذیل در این باره شنیدنی است:

۱. حكيم سبزوارى، هنگام ورود به كرمان، در مدرسه معصوميّه آن شهر قريب يك سال با كمال تواضع و فروتنى به نام «هادى آقا» به عنوان مسئول نظافت مدرسه، به نفس‌كشى و رياضت پرداخت. و با داشتن كمالات ذاتى و مراتب علمى و بدون اينكه خود را معرفى كند به اين امر مشغول بود و چون همسرش فوت نموده بود، دختر خادم مدرسه را به همسرى برگزيد.

۲. علامه آیة‌الله حسینی طهرانی می‌فرمایند:

«صدرالمتألّهین و حاج ملا هادی سبزواری، هیچکدام در این نشأه به کمال نرسیدند. و هر دو سالک بودند و نه کامل، ولی به نظر من سلوک حاج ملا هادی از سلوک صدرا أحلی بوده است و این از اشعارش پیدا است.»

۳. همچنین مرحوم علامه طهرانی درباره اشعار ملاهادی سبزواری می‌فرمایند:

«حكيم اديب و فيلسوف نادر الوجود ما مرحوم حاج ملّا هادى سبزوارى رفَع اللهُ مرتبتَه، اشعار عرفانى و حقائق عِلوى وى منحصر در قالب غزل نبوده است. او ترجيع بند و مثنويّات و مقطَّعات و رباعيّات و ساقى نامه‌اى دارد كه هر يك مشحون از اسرار و لطائف مى‌باشد؛ بالاخصّ در ساقى نامه خود كه حقّاً بيداد مى‌كند، نظير ساقى نامه رَضِىّ الدِّين آرْتِيمانى در سلاست مطلب و روان بودن ذوق در قوالب عبارات بديعه حقّ مطلب را چنان ادا مى‌نمايد كه در سرحدّ كرامت بايد به حساب آورد.»